Lekcja terenowa w 6a

W dniu 06.03.2025 roku klasa 5a, pod opieką p. Anny Skoczylas wybrała się na lekcje terenową, która odbyła się tuż pod budynkiem naszej szkoły. Na początku lekcji uczniowie dowiedzieli się jakimi organizmami są porosty a następnie udali się na ich  poszukiwania.
Porosty to  bardzo niepozorne i najczęściej w ogóle niezauważane przez współczesnych ludzi organizmy, które przez wieki towarzyszyły człowiekowi w różnych aspektach jego życia; były pokarmem, środkiem leczniczym, substancją barwiącą odzież   i tkaniny, a także miały zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym i alkoholowym. Porosty uważa się za organizmy pionierskie, ponieważ mogą występować w różnych, często bardzo ekstremalnych warunkach i jako pierwsze torować drogę innym organizmom.
Ponadto, porosty są bioindykatorami – czyli biologicznymi wskaźnikami stanu czystości powietrza. Są bardzo wrażliwe na obecność w powietrzu nawet niewielkich ilości szkodliwych substancji, takich jak np. dwutlenek siarki i tlenki azotu.
W trakcie zajęć uczniowie otrzymali skale porostowe, dzięki którym mogli  nazwać rodzaje porostów obecnych wokół naszej szkoły, oszacować ich ilość na drzewach lub murach, czy ocenić skalę zanieczyszczeń ww. tlenkami.
Skip to content