Dni Języka Ojczystego w SP 9 w Lubinie

ZAŻÓŁĆ GĘŚLĄ JAŹŃ, czyli ratujmy kreseczki, ogonki i kropeczkę!

W Szkole Podstawowej nr 9 w Lubinie między 19 II a 1 III 2024r. miały miejsce Dni Języka Ojczystego. Uczniowie klas 4-8  na lekcjach języka polskiego wykonywali różne zadania i rozwiązywali quizy związane z poprawnością językową, próbowali swoich sił w czytaniu łamańców językowych, bawili się frazeologizmami itp.

Licznie wzięli także udział w konkursie polonistyczno-fotograficznym pt. ZAŻÓŁĆ GĘŚLĄ JAŹŃ, czyli ratujmy kreseczki, ogonki i kropeczkę!

 Zadanie konkursowe polegało na sfotografowaniu słów zawierających jak najwięcej liter diakrytycznych (czyli ą, ę, ł, ć, ń, ó, ś, ź, ż) ułożonych z przedmiotów, które te słowa nazywają (np. „nóż” ułożony z noży). Liczyła się suma liter diakrytycznych na wszystkich zgłoszonych pracach, kreatywność i oryginalność. Ilość liter zawartych w pięciu słowach (bo tyle prac maksymalnie można było wgrać do galerii) mile zaskoczyła nawet organizatora. Zwycięzcy udało się ich zamieścić aż 15!

I miejsce w konkursie zajął Stanisław Klimaszewski z klasy 5d, miejsce IIZuzanna Grocholska z klasy 5b , a miejsce III – Bartosz Galuba z klasy 8b.

Ponieważ na konkurs napłynęło blisko 100 prac, a wszystkie bardzo ciekawe i pomysłowe,

dlatego postanowiono przyznać też wyróżnienia. Otrzymali je następujący uczniowie:

Stasiu Psiuk z klasy 4c, Natalia Zielińska z 5a, Julia Michalska i Magda Szewczykowska  z 5b , Oliwia Sroka z 5c, Ewa Redecka z 5d oraz Filip Cierpicki z klasy 6b.

Gratulujemy laureatom i dziękujemy uczestnikom za mnóstwo artystycznych i polonistycznych wrażeń! Wszystkie prace konkursowe można podziwiać w wirtualnej galerii, do której serdecznie zapraszamy: https://padlet.com/hzerelik/za-g-l-ja-czyli-ratujmy-kreseczki-ogonki-i-kropeczk-galeria-h602adk8k9ch5xgg

 

 

Skip to content